WORKING HOLIDAY: Na základe vytvoreného profilu IEC a prihlásenia sa do programu cez MyCIC účet, môžeš byť pozvaný(á) do druhej fázy žiadosti o work permit.
CIC určí dátum a čas (Rounds of invitations), kedy bude náhodným výberom pozývať aplikantov, ktorí odoslali svoje žiadosti do programu, do druhej fázy programu.
YOUNG PROFESSIONALS, Co-op: Na základe vytvoreného profilu IEC a prihlásenia sa do programu cez MyCIC účet, budeš pozvaný(á) do druhej fázy, žiadosti o work permit, pokiaľ sú v programe voľné miesta.
Vytvorenie IEC profilu:
Working Holiday: Ak si bol šťastne vybraný(á) a obdržal(a) si pozývací list - Invitation to Apply, musíš svoju žiadosť potvrdiť (prijať) vo svojom účete a na to máš 10 dní od jeho obdržania. Akonáhle tak urobíš, máš 20 dní na to, aby si pridal(a) potrebné dokumenty a odoslal(a), tak svoju žiadosť o work permit.
Young professionals a Co-op: Ak si bol šťastne vybraný(á) a obdržal(a) si pozývací list - Invitation to Apply, musíš svoju žiadosť potvrdiť (prijať) vo svojom účete a na to máš 10 dní od jeho obdržania. Akonáhle tak urobíš, máš 20 dní na to, aby si pridal(a) potrebné dokumenty a odoslal(a), tak svoju žiadosť o work permit.
Pred samotným odoslaním tvojej žiadosti, musí zamestnávateľ pridať tvoju pracovnú ponuku/zmluvu do CIC v Employer portal, tzv. portály pre zamestnávateľov a rovnako počas týchto 20-tich dní musí zamestnávateľ uhradiť zamestnávateľský poplatok 230CAD taktiež cez Employer portal.
Akonáhle je poplatok zaplatený , tvoj zamestnávateľ by ti mal zaslať kód pracovného zaradenia , ktorý uvedieš do svojej žiadosti o work permit.
Tvoju žiadosť posudzuje ambasáda v Kanade, či spĺňaš podmienky udelenia work permit.
Pri druhej etape je dôležité doložiť potrebné dokumenty, doklady, ktorými zdokladuješ informácie, ktoré si uviedol(a) vo svojom IEC profile.
1. Výpis z registra trestov - musí byť preložený do anglického jazyka. Posielaš originál aj s úradne overenou kópiou
Z krajiny, kde aktuálne žiješ – nesmie byť starší ako 6 mesiacov
Z krajiny, kde si bol(a) dlhšie ako 6 mesiacov – musí byť vydaný po poslednej dobe, čo si bol(a) v danej krajine.
2. Lekárske vyšetrenie potrebuješ, a to ak:
Si žil(a) viac ako 6 po sebe nasledujúcich mesiacov v rizikovej krajine (zoznam krajín) a v rizikovej krajine si bol(a) rok predtým ako plánuješ vycestovať do Kanady.
Ak plánuješ pracovať v obore, kde public health musí byť chránené ( nemocnice a pod.)
3. Finančné krytie
doklad o dostatočnej výške finančných prostriedkov – minimálne 2 500 CAD, napr. formou výpisu z účtu. (Ak prostriedky poskytuje iná osoba (napr. rodičia), je potrebné priložiť vlastnoručne podpísané čestné prehlásenie na poskytnutie finančných prostriedkov touto osobou, fotokópiu jej pasu a výpis z účtu (dokumenty nesmú byť staršie ako 3 mesiace))
pokiaľ nemáš zakúpenú spiatočnú letenku, musíš na ňu preukázať finančné prostriedky, odporúčame vo výške cca 2 000 CAD.
Až po podaní žiadosti o work permit, začne ambasáda tvoju žiadosť posudzovať.
V čase posudzovania sa môže stať, že si vyžiada daľšie doklady. Ambasáda má oficiálne max. 8 týždňov na posúdenie žiadosti.
Ak si splnil(a) všetky podmienky obdržíš od CIC tzv. POE - Letter of Introduction, ktorý bude platný 1 rok od obdržania. Znamená to teda, že máš rok na vycestovanie do Kanady.
Samotné víza dostaneš do pasu až pri vstupe do Kanady, kde i úradník kontroluje, či spĺňaš podmienky.
Potrebné doklady pri vstupe do Kanady:
Veľmi radi ti pomôžeme, najlepšie napísať nám cez FB http://iec.pracavkanade.sk alebo cez kontakt.