Severný ostrov Nového Zélandu s členitým pobrežím a s niekoľkými polostrovmi, ktoré vybiehajú do mora, má úrodné nížiny prechádzajúce do kopcov lemovaných zátokami a pieskovými plážami. V jeho samom strede sa nachádza množstvo horúcich prameňov a gejzírov a taktiež sopečná oblasť, pričom štyri zo sopiek sú ešte aktívne. Pre obyvateľov NZ už nie sú zemetrasenia ničím výnimočným, pretože len veľmi zriedka predstavujú nebezpečenstvo. Na juhu Severného ostrova kopce postupne ustupujú do nížin.
Auckland
Auckland je najväčšie a taktiež jedno z najbohatších miest novozélandského Severného ostrova, ktoré bolo založené roku 1840 prvými osadníkmi Veľkej Británie a pomenované po anglickom admirálovi.
,, Mestom plachiet,, ho prezývajú jednak kvôli hlavnému prístavu krajiny a taktiež z toho dôvodu, že skoro každý tretí obyvateľ mesta vlastní nejaké plavidlo, najčastejšie jachtu.
V Aucklande sa môžeš spoľahnúť na bohatý kultúrny život, veľké množstvo obchodov, podniky ponúkajúce zábavu a taktiež je to vhodné miesto na vodné športy a kúpanie.
V Aucklande nehľadaj centrum mesta, pretože rodinné domčeky sa rozprestierajú všade naokolo. Stred tohto mesta sa zužuje medzi Tasmanovým morom a Tichým oceánom len na 800 metrov. Zo severu mesta na juh je to 49 kilometrov a z východu na západ 32 kilometrov.
Územie, na ktorom bol Auckland založený, je vulkanického pôvodu, má najviac kráterov na svete, pričom dnes je už väčšina porastená zeleňou alebo vyasfaltovaná cestami . Najvyšší bod Aucklandu je Mount Eden, odkiaľ uvidíš krásne výhľady na mesto. V Národnom múzeu, ktoré je dominantou mesta môžeš zazrieť bohaté zbierky maurského a polynézskeho umenia.
Nedaľeko Aucklandu asi 80km je malá dedinka PUHOI, ktorú založili českí emigranti. Dodnes je tam malé české múzeum, kde si môžete objednať pravý český guláš.
Northland
Novozélandský región Northland patrí k najvyhľadávanejším rekreačným oblastiam v krajine, známe množstvom nádherných pláží a príjemne teplým morom. Turistov tu priťahuje prekrásna príroda, bohatá história a možnosť podnikať výlety z mestečka Paihia v zálive Bay of Islands do historických miest ako napríklad Russell, Kerikeri či Waitangi.
Treba spomenúť, že tam sú dobré možnosti pre vodné športy a rybárčenie na mori.
Waitomo
Južne od Aucklandu musíš určite navštíviť jednu z významných atrakcií - jaskyňu Waitomo preslávenú svetielkujúcimi červami, ktoré tu žijú vo väčšom počte ako kdekoľvek inde na svete. Môžeš tu zlaňovať, jazdiť na pneumatikách alebo člne.
Mount Taranaki
Je to spiaci vulkán o výške 2518 metrov, ktorého vrch možno za jasného počasia vidieť už z veľkej diaľky. Jeho vrchol je skoro celý rok pokrytý snehom a je to jeden z najsúmernejších kužeľov na svete.
Mount Taranaki možno nazvať aj arktický ostrovček v subtropickom mori, pričom na jeho vrchole je podnebie drsné, veterné, s priemernou teplotou 2 stupne Celzia. Naopak v nižších polohách sa rozvinula bohatá vegetácia vďaka bohatým zrážkam. Táto sopka je izolovaná, má špecifickú klímu a je to najnavštevovanejší vrchol v krajine.
Svahy tejto sopky sú už od roku 1881 chránené. Mount Taranaki začala svoju sopečnú aktivitu asi pred 135 000 rokmi, pričom súčasný vrchol bol vytvorený len niečo pred 3000 rokmi. Jej posledná významnejšia aktivita nastala niekedy okolo roku 1655. Dnes je rastlinstvom pokryté celé úpätie sopky a taktiež časť úbočí. Rad náučných chodníkov môžeš nájsť na úpätí sopky, čo pre nás Európanov znamená značne exotickú prechádzku.
Polostrov Coromandel
Pri návšteve tohto polostrova Ťa privíta členitá krajina s nádhernými výhľadmi ako stvorená pre umelcov alebo ľudí hľadajúcich únik z civilizácie. Máš možnosť tu vidieť veľa hrnčiarskych dielní, rezbárov alebo iných remeselníkov. Je to druhý najsevernejší výbežok Nového Zélandu a miesto vhodné na kúpanie a prechádzky, najmä po pobreží.
Rotorua
Každý kto navštívi Nový Zéland nemôže nenavštíviť turistami najnavštevovanejšie miesto v krajine, ktoré sa nachádza v geotermálnej oblasti. Narazíš tu na gejzíry, bublajúce bahna, všade okolo cítiť všadeprítomný zápach sírovodíka a skaly naokolo sú sfarbené od usadených minerálov. Dokonca cez podrážku topánok ucítiš teplú pôdu pod nohami. Nachádza sa tu veľa otvorov v zemi, ktorými uniká horúca para, bežne sa využívajúca na varenie, pranie a vykurovanie. V neďalekom Wairakei poháňa horúca para zo zeme dokonca turbogenerátor . Najväčší gejzír v tejto oblasti – Pohutu – strieka až do výšky 30 metrov.
Rotorua je taktiež dôležitým centrom maurskej kultúry. Za prehliadku určite stojí maurská dedina Ohinemutu na brehu jazera Rotorua, ktorej pôvodný ráz zanikol a dnes splýva už s okolitou mestskou zástavbou. Centrum mesta tvorí nádherný rezbársky zdobený Maurský obecný dom (Meeting house) z roku 1939.
Bay of Plenty
Toto miesto je známe svojim obrovským výnosom z predaja ovocia kivi. V okolí nájdeš krásne vinice a výborné podmienky ako pre kúpanie, tak pre rybárčenie. Zaujímavý výlet môžeš odtiaľ podniknúť na aktívnu sopku White Island
Taupo
Je to mesto ležiace na brehu jazera Taupo, ktoré patrí k jedným z najväčších jazier v celej Oceánii.
Taupo je centrum sopečnej aktivity a samotné bolo vytvorené erupčnou činnosťou pred 26 000 rokmi. S rozlohou 616 m2 je rajom jednak pre lovcov pstruhov a jednak je to miesto atrakcií, za čo ho prezývajú Hlavné mesto dobrodružstva na Severnom ostrov.
Národný park Tongariro
Tongariro National Park je najstarší národný park na Novom Zélande a bol uznaný aj ako svetové dedičstvo UNESCO. Nájdeš tu kontrasty ako horúce pramene, ľadovce, krátery, taktiež hustý les alebo lávové polia. V jeho centre sa nachádzajú tri aktívne sopečné pohoria: Mount Tongariro (1986 metrov), je to skupenstvo mierne aktívnych kráterov, Mount Ngauruhoe (2291 metrov), najaktívnejšia sopka v krajine, a Mount Ruapehu (2797 metrov), najvyšší vrchol na severnom ostrove. Napriek rizikám patrím park k najviac navštevovaným. Ochrana prírody bola zaistená už od roku 1887.
Plocha parku sa rozrástla na dnešných 75 292 hektárov.
Východné pobrežie - Hawke 's bay
Hawke s bay sa nachádza na východnom pobreží krajiny Severného ostrova a toto pobrežie je známe najvyšším počtom slnečných teplých dní na celom Zélande. Až 17 najznámejších novozélandských viníc je práve v tejto oblasti. Kvalita vína z tejto oblasti bola ocenená aj na svetovom trhu. Nájdeš tu taktiež veľké sady s citrusmi, broskyňami, nektárinkami, marhuľami, čerešňami, jabloňami aj hruškami.
Mesto Napier, zničené 3.2.1931 zemetrasením o sile 7,8 Richterovej stupnice, je centrom východného pobrežia. Mesto obnovili neskôr v štýle art deco a je známe svojou architektúrou na celom svete.
Gisbone
Gisbone sa môže pochváliť , že je jediné mesto na svete, ktoré pozdraví slnko každý deň ako prvé.
Wellington
Wellington je hlavné mesto a významný prístav Nového Zélanu s 350 000 obyvateľmi. Jeho centrálna poloha mu dopomohla k tomu, aby sa stal hlavným mestom. Prví obyvatelia sa sem doplavili na lodi Tory v roku 1840. Názov dostalo mesto z vďaky k svojmu mecenášovi vojvodovi z Wellingtonu. Domy vo Wellingtone boli dvakrát zničené zemetrasením a raz požiarom. Mesto sa rýchlo rozrastalo, v roku 1865 prevzalo po Aucklande titul hlavného mesta a dnes tam sídlia najvyššie štátne inštitúcie.
Wellington je jedno z najčistejších hlavných miest sveta a o nádherné výhľady tu nie je núdza. Veľký kontrast je vidieť medzi drevenými domami rozhádzanými po strmých svahoch, ktoré príkro kontrastujú s výškovými budovami zo skla a betónu. Zelené parky a záhrady dotvárajú pôsobivý prírodný rámec.
Port Nicholson – prístav vo Wellingtone – je jeden z najlepších a najväčších prístavov na svete, hrá dôležitú ekonomickú úlohu a dnes zaberá už 100 000 hektárov, keďže je z troch strán obklopený morom.
Mesto je vydané napospas studeným južným vetrom, pričom ich rýchlosť dosahuje niekedy až 100 km/h. Rok 1968 je známy stroskotaním trajektu Wahine na skalách pri vjazde do prístavy, keďže mestom sa prehnala veterná búrka.
Z vrcholu Mount Victorie uvidíš všetko ako na dlani – prístav, ústie rieky Hutt, skalnaté zálivy, mrakodrapy centra a taktiež letisko. Krásna prechádzka sa núka zo štvrti Kelbrun, kde sa dá dostať do najkrajšieho parku Botanic Garden, kde celý rok niečo kvitne. Park ústi do Tinakori Road, kde sa v domčeku číslo 25 narodila najznámejšia novozélandská spisovateľka Katherine Mansfieldová.
Najväčšou drevenou stavbou na svete je práve Government Building, postavená v roku 1876 v duchu rannej renesancie. Je v nej použité drevo spôsobom napodobňujúcim kameň. Zvonku nie je poznať, že nejde o kamennú stavbu
Samotné centrum Wellingtonu prejdeš aj pešo. More na kúpanie je tu ale chladné. Na sever od mesta je voda teplejšia v okolí Kapiti Coast.
Mesto je vydané napospas zemetraseniam, keďže skrz neho prechádza línia zlomu, ležiaceho na hranici troch tektonických dosiek, ktoré sú v pohybe. Malé zemetrasenia sú tu úplne bežné. Za posledné obdobie 100 rokov tu boli tri veľké zemetrasenia, ktoré majú na svedomí veľké škody na budovách. Na základe toho boli vydané prísne predpisy týkajúce sa odolnosti proti otrasom. Domy sú tvorené ľahkou drevenou pružnou konštrukciou